Finetiket

Thermal Kağıtlar

Thermal kağıtlar, ısı çevresindeki bilgileri görüntüleyebilen bir kağıttır. Bu kağıtlar, ısıya duyarlı materyallerin bir araya getirilmesiyle üretilir. Termal kağıt diğer kağıtlardan farklıdır. Uygun fiyatlı olan bu ürünler, baskı maliyetinden tasarruf sağlar. Termal kağıt için sadece termal yazıcı kullanması gerekir. Termal kağıtlarda kağıda uygulanacak kimyasal bir hammadde kullanılır. Böylece kağıt ısıtıldığında rengini değiştirir ve baskı işlemi oluşturulur. Thermal kağıtlar çeşitli özellikleri ile pek çok alanda kullanım kolaylığı sağlar.

Thermal Kâğıt Nedir?

Termal kâğıt, ısı uygulaması ile renk değiştirebilen bir kimyasal madde aracılığı ile emprenye edilen bir kâğıt çeşididir. Thermal kağıt termal yazıcılarda ve aynı zamanda kredi kartı terminalleri ve yazarkasa gibi uygun fiyatlı ya da ağırlığı düşük cihazlarda tercih edilir.

Termal Kâğıdın Yapısı Nedir?

Farklı özellikleri ile dikkat çeken thermal kağıtlar yapı bakımından da farklı nitelikler taşır. Thermal kâğıtların yüzey kısımları bir katı boya ve bunun yanında uygun olan bir matris karışımıyla emprenye edilir. Genelde, yüzeyin ısıtılması halinde kaplama siyah renk alır. Ancak, mavi ya da kırmızıya dönüşebilen kaplamalar da kullanılabilir.

Thermal Kağıtların Özellikleri Nelerdir?

Thermal kağıdın kullanım konforu ve güvenliği sunan çeşitli özellikleri vardır. Bu özellikler thermal kağıtların daha çok tercih edilmesine sebep olur. Günlük yaşamda markette ya da çeşitli perakende satış yapan mağazalarda sıklıkla karşımıza çıkan slipler, thermal kağıtlardan üretilir. Termal kâğıt özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Thermal kağıtlar UV ışığına, yağa, suya, grese, plastikleştirici olan maddelere maruz kalmanın sebep olduğu termal yapılı görüntünün solmasını azaltır.
  • Yüksek teknolojilerle geliştirilmiş olan yazıcı kafasıyla aşınma işlemi sağlanır.
  • Thermal yazıcıların kafa kısmında termal yapılı kaplama yer alır. Bu kaplama mevcut kalıntıları azaltmayı ya da ortadan kaldırmayı sağlar.
  • Termal kağıtlara uygulanan fleksografik yapılı baskı, thermal kağıtların mürekkeplerinin çok daha iyi sabitlenmesini sağlar.
  • Isının aktif kaplama üzerindeki termal yapılı baskı kafasından odaklanması gerekir.

Sahip olduğu özellikler ile güvenli bir kullanım sunan thermal kağıtlar, her geçen gün çok daha fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Termal kağıt fiyatları için Fin Etiket uzman ekibiyle iletişime geçebilir, tüm hizmetler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Thermal Kağıtlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir